Afffedilmeyen Dizisi - Atv | Canlı Tv izle - Kesintisiz Tv izle

Kanallar ile ilgili haberler...

Anasayfa / Afffedilmeyen Dizisi - Atv

Afffedilmeyen Dizisi - Atv

Affedilmeyen (İngilizce: Unforgiven), Clint Eastwoodun yönettiği ve David Webb Peoplesın senaryosunu yazdığı 1992 Amerikan yapımı Western tarzı sinema filmidir. Yıllar önce silahlarını kaldırıp çiftçiliğe dönen yaşlı haydut ve katil William Munnynin son bir iş daha kabul etmesiyle başına gelenleri konu alır. Şiddetin çirkin yönlerini ve Eski Batı miti ile yüzleşen bir kara Western olan filmin başrolünde Eastwood, yan rollerinde Gene Hackman, Morgan Freeman ve Richard Harris yer almaktadır.

Eastwood, filmi vefat eden yönetmenleri ve mentorları Don Siegel ve Sergio Leoneye adamıştır. En İyi Film, En İyi Yönetmen, Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu (Hackman) ve En İyi Kurgu olmak üzere dört dalda Oscar Ödülü kazandı. Eastwood kendi performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscara aday gösterildi ama ödülü Kadın Kokusu filmindeki performansıyla Al Pacino kazandı.

Affedilmeyen, 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından \"kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli\" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivinde muhafaza edilmesine karar verildi. Amerikan Film Enstitüsünün hazırladığı AFInın 100 Yılı... 100 Film listesinde 1998de 98., 2007de 68. sırada yer aldı.

Cimarron (1931) ve Kurtlarla Dans (1990) filmlerinden sonra En İyi Film dalında Oscar kazanan üçüncü Western tarzı filmdir.

Konusu
Spoiler uyarısı Uyarı: Yazının devamı, eserin konusu hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir.

Big Whiskey, Wyomingde, Strawberry Alice (Fisher) önderliğindeki bir grup fahişe, Delilah Fitzgerald (Levine) adlı fahişenin yüzünü kesen Quick Mike (Mucci) and \"Davey-Boy\" Bunting (Campbell) adlı kovboyları öldürebilene 1.000 dolar ödül vereceklerini ilan ederler. Bu durum, kasabanın şerifi Little Bill Daggettı (Hackman) kızdırır. Eski bir silahşör olan Little Bill, şimdilerde kasabasında silah ve suçlulara müsade etmeyen saplantılı bir barış bekçisidir. Little Bill, işledikleri suça rağmen iki adama müsamaha gösterir.

Kilometrelerce ötede Kansasta, kendinden pek övünen Schofield Kid (Woolvett) adlı genç adam, William Munnyyi (Eastwood) kovboyları öldürmeye ikna etmek için domuz çiftliğinde ziyaret eder. Gençliğinde acımasız ve soğuk kanlı bir katil olarak bilinen Munny, artık iki çocuk yetiştirmeye çalışan, alkol ve silah kullanmamaya yemin etmiş yaşlı bir dul adamdır. Munny, başlangıçta suikasta yardım etmeyi reddetse de çiftliğinde işler iyi gitmemektetir ve çocuklarının geleceği tehlikededir. Birkaç gün sonra tekrar düşünür ve Kide yetişmek için yola koyulur. Yolda bir diğer emekli silahşör olan Ned Loganı (Freeman), eşini (Cardinal) isteksizce bırakmasına ikna edip yanına alır.

Wyomingde ise, ödüle talip olan English Bob (Harris) adlı silahşör ve biyografisinin yazarı W. W. Beauchamp (Rubinek) Big Whiskeyye gelir. Little Bill ve yardımcıları, Bobu silahsızlandırdıktan sonra diğer suikastçılara ibret olsun diye vahşice döverler. Bob ertesi sabah kasabadan ayrılır. Little Billden duyduğu eski silahlı çatışma öykülerinden ve görünürde silahşör ruhunun iç işleyişine dair bilgili olmasından etkilenen Beauchamp, kasabada kalıp Bill hakkında yazmaya karar verir.

Bir yağmur fırtınasının ortasında kasabaya geç ulaşan Munny, Logan ve Kid, kovboyların yerini keşfetmek için genelevin de bulunduğu salona giderler. Yağmurda at üstünde hastalanıp ateşi çıkan Munny, Little Bill ve adamları yüzleşmeye geldiğinde salonda tek başına oturur haldedir. Munnynin kim olduğuna dair hiçbir fikri olmayan Little Bill, üzerinde bir tabanca bulduktan sonra onu acımasızca döver ve sokağa atar. Üst kattaki fahişelerden \"avans\" almakta olan Logan ve Kid, bir arka pencereden dışarı kaçarlar. Üçlü, kasaba dışında bir ahırda tekrar toplanalıp Munnyyi sağlına kavuştururlar.

Üç gün sonra bir grup kovboyu pusuya düşürüp Buntingi öldürürler ama Logan ve Munny için artık cinayet işlemeyi midelerinin kaldırmayacağı bellidir. Logan eve dönmeye karar verirken Munny ve Kid kovboyların çiftliğine baskına giderler. Kid, Quick Mikeı helada pusuya düşürüp öldürür. Olay yerinden kaçtıktan sonra çok perişan bir halde olan Kid, daha önce kimseyi öldürmediğini itiraf eder ve silahşörlük hayat biçiminden vazgeçer. Little Sue (Frederick), ödülü vermek için Munny ve Kidle buluşunca Loganın, Little Billin adamları tarafından yakalanıp işkence gördüğünü ve iki ortağının kimliğini ele verdikten sonra öldürüldüğünü öğrenirler. Kid, Munny ve Loganın ailelerine para ödülünü vermek için Kansasa geri dönerken, Munny yarım şişe viski içtikten sonra Little Billden intikam almak için kasabaya doğru yol alır.

O gece, Loganın cesedi salonun dışında bir tabut içinde görüntülenir. İçeride Little Bill, Munny ve Kidin izini sürmek için bir çete toplar. Munny içeriye yalnız girer ve derhal salon sahibi Skinny Duboisi (James) öldürür. Bazı gergin diyaloglardan sonra çatışma başlar. Little Bill yaralanır ve yardımcılarının bir kısmı ölür. Munny, herkesin salonu terketmesini emreder ve Little Billi tabancasına ulaşmadan önce durdurur. Bill küfürler yağdırırken Munny son bir kurşunla işini bitirir. Munny, nihayet kasabadan ayrılmadan önce kasaba halkını uyarır. Logan düzgün bir şekilde gömülmezse veya fahişelerden herhangi birine zarar gelirse tekrar döneceğini söyler.

Kısa bir sonsözde, Munnynin San Franciscoya taşındığı ve kuru mal ticaretinde zenginleştiği yönünde söylentiler olduğu kaydedilir.Yorumlar

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Gönder


  • guvenlik


* : Doldurulması zorunlu alanlar
    rklm panel