Muhteşem Yüzyıl Dizisi - Star Tv | Canlı Tv izle - Kesintisiz Tv izle

Kanallar ile ilgili haberler...

Anasayfa / Muhteşem Yüzyıl Dizisi - Star Tv

Muhteşem Yüzyıl Dizisi - Star Tv

Muhteşem Yüzyıl, Tims Productions tarafından yapılıp Star TVde yayınlanan Türk ı tarih-kurgu televizyon dizisi. Dizi, temel olarak Osmanlı İmparatorluğu padişahı Kanuni Sultan Süleymanın ve Hürrem Sultanın hayatı, Hürrem Sultanın evlatları için giriştiği taht mücadelesi ve saray hayatı üzerine kurgulanmıştır. Senaristi Meral Okay dizinin bir kurgu olduğunu ve bu sebeple gerçekleri yansıtmak zorunda olmadığını belirtmiştir.
5 Ocak 2011de başlayan dizinin ilk sezon finali 22 Haziran 2011 çarşamba günü yayınlanmış, 4 Ocak 2012ye kadar Show TVde ekrana gelmiştir. 4 Ocak 2012de Star TVye transfer olan[1] dizi 6 Haziran 2012de 2. sezon finalini yapmıştır. Dizinin 3. sezonu da 12 Eylül 2012de başlamıştır ve 19 Haziran 2013de 3. sezon finalini yapmıştır.
Dizinin 18 Eylül 2013te son sezonu başlamış, zaten bu sezon Son Dem, Son Sezon sloganıyla tanıtılmıştır. Dizi 11 Haziran 2014te 139.bölümü ile final yapmıştır.

Yönetmenliğini Taylan Biraderlerin yaptığı, cılığını Timur Savcı’nın üstlendiği dizinin senaryosunu 10 Nisan 2012deki ölümüne dek[2] Meral Okay, sonrasında ise Yılmaz Şahin yazmıştır.[3] Dizi 3.500.000 TL bütçesiyle Türk televizyon tarihinin en pahalı projesidir.
İlk yayın tarihinden önceki 5 aylık süre içerisinde başlayan çalışmaları için 2.100 m2 alana bir plato kurulmuş, 30 kişilik bir heykeltıraş ve ressam grubu burada yapıların birebir kopyalarını inşa etmiştir.[4] Ayrıca tarih uzmanları Deniz Esemenli ve Günhan Börekçi ile yazar Latife Tekin senaryonun, kullanılan kıyafetlerin ve eşyaların tarihî gerçeklere uygun olması amacıyla diziye danışmanlık yapmaktadır.
Dizinin başından beri Hürrem Sultan karakterini canlandıran Meryem Uzerlinin, tükenmişlik sendromu yaşayıp daha sonradan da hamile kalıp diziden ayrılmasından sonra, Hürrem Sultan karakterini Vahide Perçin canlandırmaktadır.
Konu
Dizinin konusu Kanuni Sultan Süleymanın hayatı etrafında kurgulanmıştır. Dizi, henüz şehzade olan Süleymanın, babası Yavuz Sultan Selimin ölümü üzerine tahta geçmesi ve bu zamanlarda saray haremine cariye olarak getirilen Hürrem Sultan ile birbirlerine aşık olmalarıyla başlar. Hürrem Sultanın intikam için başladığı iktidar oyununa, Valide Sultan, Pargalı İbrahim Paşa ve Şehzade Mustafanın annesi Mahidevran Sultan en büyük engel olur. Aşkı ile devleti arasında kalan Kanuni Sultan Süleyman ve oğulları için iktidar mücadelesine giren Hürrem Sultan ekranlara yansıtılmaya devam etmektedir.Yorumlar

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Gönder


  • guvenlik


* : Doldurulması zorunlu alanlar
    rklm panel